Rehber Bilgileri

Barış Önlek

Barış Önlek

Puanı : 1504

Katıldığı Etkinlik : 134

Yürüyüş Mesafesi : 1667 KM

Düzenlediği Etkinlik : 125


Whatsapp

Etkinlik Detayları

Etkinlik Türü: Doğa Yürüyüşü (Hiking)

Etkinlik Lideri: Barış Önlek

Etkinlik Yeri: İstanbul / Büyükada

Etkinlik Tarihi: 19.09.2020 - Cumartesi

Etkinlik Süresi: Günübirlik

Parkur Bilgisi: 14 KM / Kolay / Orta Zor

Katılımcı Sayısı: 36 kişi / Kalan: 0 kişi

Büyükada Doğa Yürüyüşü

Bu Cumartesi Büyükada'da 14km. civarında kolay-orta zor arası yürüyüş yapacağız.

Adanın neredeyse tüm çevresine ayak izlerimizi bırakarak çok keyifli bir o kadar da bol manzaralı yürüyüşümüzle güzel bir gün geçireceğiz.

Yürüyüş esnasında göreceğimiz yerler:  Hristos Manastırı, Rum Yetimhanesi  ve Aya Yorgi Kilisesi olacak. Tabi ki bunlarla birlikte çoğu yerde Marmara Denizi, İstanbul ve Adalar manzarası da bizlere eşlik edecek. 

Yürüyüş başlama saati: 12:30.
Daha önce veya farklı hatlarla gelenlerle 11:45'te Büyükada Köşem lokantasında buluşuyoruz (Saat kulesinden sola giden cadde üzerinde, sahil şeridinde ise sol tarafı takip ettiğinizde ulaşabilirsiniz). Buluşma noktası için aşağıda konum paylaşılmıştır. Hristos Manastırı:
Büyükada'da yer alan Hristos Manastırı'nın tarihinin Bizans dönemine dayandığı düşünülmektedir. İmparator I. Comnenus tarafından 1158 yılında hazırlanan bir listede manastırdan üstü kapalı olarak bahsetmesi ise bu kanıyı destekler niteliktedir. Osmanlı döneminde manastırın ayakta kalması çeşitli bağışlarla sağlanmıştır. Özellikle Rum bezir yağı tüccar loncası ve Feneriote asilzadesi Pascharnikos Christodoulos Vlachoutsis manastıra destek vermişlerdir.

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı:
Büyükada'da nereler gezilir dediğimizde aklımıza ilk olarak Aya Yorgi Kilisesi gelmektedir. İlk olarak 1751 yılında küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı uzun yıllar manastır olarak da hizmet vermiştir. Çan kulesinin yanındaki bina 1905 yılında inşa edilmiş ve dört yıl sonra da kullanıma açılmıştır. Bugün sadece kilise olarak kullanılan yapı, Ortodoks inancında oldukça önem taşımaktadır. Büyükada'ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken Aya Yorgi'de 23 Nisan - 24 Eylül tarihleri arasında dua ediliyor. İnançlarına göre eğer dileğiniz kabul olursa zeytinyağı alarak kiliseye bağışlamanız gerekiyormuş. Büyükada'da gezi yapacaksanız Aya Yorgi'ye yürüyerek çıkmanın "yarı hac" olduğunu bilmelisiniz.

Rum Yetimhanesi:
Dünyanın en büyük ahşap yapısı olan ve hala tüm ihtişamıyla duran Rum Yetimhanesi 1898-99 yılları arasında "Mimar-ı Şehir" ünvanlı Alexandre Vallaury (1850-1921) tarafından otel olarak inşaatına başlanmıştır. Yapı II. Abdülhamit'ten gerekli izinleri alamayınca satışa çıkarılmıştır. Rum Patriği tarafından cemaatin varlıklı ailelerinden Zarifi ailesinin almasını sağladığı bina daha sonra 1911-64 yılları arasında Rum yetimhanesi olarak kullanılmıştır. 1964 yılından beri kullanılmayan yetimhane tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

PARKUR BİLGİLERİ:
Yürüyüş Mesafesi: 14km.
Zorluk Derecesi: Kolay - Orta Zor Arası
Başlangıç Yüksekliği: 5m.
Max. Yükseklik: 230m.
Min. Yükseklik: 5m.
Bitiş Yüksekliği: 10m.
Yürüyüş Süresi: 5.5 saat (molalar dahil)
Bu bilgiler tahminidir, yürüyüş esnasında değişkenlik gösterebilir. Gerektiğinde lider rotada değişiklik yapabilir.
* Bu etkinliğimiz kalp, tansiyon ve kilo sorunu olanlar için uygun değildir.
* İlk defa doğa yürüyüşü yapacaklar için uygundur.


Kahvaltı: Evde yapıp gelebilirsiniz veya Köşem Lokantasında atıştırabilirsiniz.
Öğlen Yemeği: Atıştırmalıklarınızı yanınıza alıyorsunuz. Sandviç, meyve ve kuruyemiş tercih edilmeli.
Tüm yiyecek ve içecek maliyetleri katılımcıya aittir.

Vapur Saatleri: Linkten Cumartesi günü için sorgulama yapınız.
https://www.sehirhatlari.istanbul/tr


Mavimarmara Motor Saatleri:
https://www.mavimarmara.net/bostanci-buyukada-heybeliada/


PrensTur Kartal Motor Saatleri:
https://www.prenstur.net/index3e95.html

Önemli Not: Vapur ve Motor saatleri düşünülerek yola çıkılmalı Bostancı'dan deniz yolculuğu 35-45dk. civarı sürmektedir. Verilen  deniz yolculuğu süreleri Bostancı'ya aittir. Başka bir noktadan deniz aracına binilecek ise lütfen internetten araştırınız.

Köşem Lokantası konumu:
https://g.page/kosemrestaurantbuyukada


NOT:
* Kilo - Kalp - Tansiyon hastaları için parkurlarımız uygun değildir. Verilen mesafeler yaklaşık mesafelerdir.
* Yürüyüşlerimizde orman geçişlerinde dikenler bulunabileceği için kıyafet seçimlerinde dikkatli olunması gerekmektedir.
* Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak etkinliklere katılmalıdırlar.
* Bu etkinlikler bir doğa sporudur. Gezi ya da kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur.
* Parkurun bir kısmı keşif etapları içerir.

Etkinlik Sorumlusu:
Barış Önlek - 0 533 690 71 79