Sıkça Sorulan Sorular

Trekistanbul Hakkında

Trekistanbul Doğa Sporları Grubu, doğa gönüllülerinin bir araya gelerek yürünmeye/görülmeye değer yerlerin etkinlikleri oluşturarak grup üyelerine web sitesi üzerinden bu etkinlikleri sunmaktadır.

Etkinliklere Nasıl Katılırım?

Web sitemize ücretsiz üye olarak size uygun olan istediğiniz etkinliğe katılabilirsiniz.

Doğa yürüyüşlerine ben de katılabilir miyim?

Aşırı kilo ve sağlık sorununuz yok ise ve ilk defa doğa yürüyüşüne katılacaksanız “kolay etkinlik” olarak belirtilen etkinliklerimizden başlayarak sizlerde doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.
Sağlığınızın elverişli olup olmadığını hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Doğa yürüyüşleri için nerelere gidiyorsunuz?

Günübirlik etkinliklerde İstanbul içi ve İstanbul’a yakın 200-250 km. civarında ki parkurlara gidiyoruz.
Konaklamalı etkinliklerde yurt dışı dahil her yere gidiyoruz.

Etkinlikler ücretli mi?

Günübirlik veya birkaç günlük etkinliklerde (hiking / trekking / kamp) Türsab acentesinden kiraladığımız aracın maliyetini katılımcılara pay ediyoruz. Maliyetler mesafeye göre ve konakladığımız gün sayısına göre değişiyor.
Günübirlik etkinlikler 80 ile 150 TL. arasında değişiyor. Birkaç günlük yürüyüşler ve Kamp etkinlikleri ise gün sayısına ve gidilecek mesafeye göre hesaplanıyor.
Konaklamalı etkinliklerde konaklama ücreti, kiralık araç yol ücreti ve diğer etkinlik dahilinde belirttiğimiz harcamaların toplamı etkinliğe gelen katılımcılar arasında paylaşılıyor (Grup liderleri “etkinlik sorumluları” emek ve zaman harcadığı için onların da maliyeti katılımcılar arasında pay ediliyor).

Etkinlikleri nereden takip edebilirim? Nasıl haberdar olurum?

Günübirlik etkinlikler, etkinlik gününden en az 4-5 gün önce web sayfamızda yayınlanır (hafta sonu yapılacak etkinlikler için Pazartesi günleri). Kamp ve konaklamalı uzun süreli etkinlikler ise etkinlik gününden en geç 1-2 hafta öncesinden yayınlanır.
Daha sonra WhatsApp haber gruplarımızdan ve sosyal medya hesabımızdan duyurulur.

WhatsApp haber grubu için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram : @trekistanbul

Servis araçlarınız var mı? Araçlar nereden biniyoruz?

Araçlı etkinliklerde kiraladığımız araçlar D100 otoyolu üzerinden etkinliğe kayıt olurken seçtiğiniz duraklardan sizleri alıyor (etkinlik sayfasında ARAÇ DURAKLARI başlığı altında durakları ve saatlerini görebilirsiniz.). Etkinlik bitiminde ise binmiş olduğunuz durağa araç tekrar sizi bırakıyor.

Etkinlikler için giysi ve malzeme olarak ne gerekiyor?

20-30 Litrelik Sırt Çantası: Yürüyüş sırasında yedek giysi, yağmurluk, kişisel bakım malzemeleri, ilkyardım seti, atıştırmalıklar gibi sık kullanacağınız malzemelerinizi koyacağınız çanta.

Çantada Bulunması Gerekenler: Temel İlkyardım Malzemeleri, düdük, kafa feneri, mevsime göre yedek kıyafet, yeteri kadar yiyecek.

Ayakkabı: Etkinlik bir doğa yürüyüşü içeriyor ise mutlaka bileği saran yürüyüş botu kullanmalısınız Etkinlik bir kültürel gezi ise rahat bir ayakkabı seçebilirsiniz. (etkinlik süresine, hava durumuna ve mevsime göre seçim yapılmalıdır)

Tozluk: Bileğinizden dizinize kadar kapatır ve botunuza taş, toprak, çamur, kar girmesini engeller. Ayrıca olası çamurlu bir parkurda kıyafetiniz temiz kalır.

Yağmurluk: Yağmur ihtimali olan zamanlarda su geçirmez mont/ceket veya panço kullanabilirsiniz. Panço sırt çantanız dahil sizi baştan diz altına kadar yağmurdan korur.

Baton: Özellikle yokuşlarda çok faydalıdır. Ayak ve dizlere binen yükü çift baton kullanıldığında neredeyse %25’e kadar azaltır.

Şapka: Mevsime göre, bere, buff, şapka kullanılabilir.

Üst: Hava Şartlarına göre en üst katman için mont ya da yağmurluk veya polar tercih edilebilir. İç katman için termal çabuk kuruyan t-shirt kullanılmalıdır. Kesinlikle pamuklu kıyafet kullanılmamalıdır.

Alt: Sentetik kumaşlı rahat pantolonları tercih edilmelidir. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Pantolonların kargo tipi bol cepli olmasında fayda var. Mevsime ve gidilecek yere göre kısa pantolonla da yürüyebilirsiniz.
Matara: En az 1 LT’lik su kabı. Termos kullanılabilir. Ağırlık dikkate alınmalıdır.

İlk yardım: Grup liderlerinde ilk yardım malzemeleri olmasına rağmen sizde küçük bir ilk yardım çantası getirmelisiniz.

Deniz-Göl: Eğer katıldığınız etkinlikte deniz, şelale, göl veya doğal termal havuz varsa yanınızda mayo/şort ve ince havlu ve de güneş kremi bulundurmanızı öneririz.

Kamp Etkinliklerinde: Çadır, uyku tulumu, mat, sandalye, yemek pişirme seti, tabak-çatal-kaşık-bıçak, tüp/ocak, powerbank ve etkinlik boyunca tüm yiyecek/içecek ve de gereksinim duyacağınız malzemeleriniz (gerekli tüm malzemeler etkinlik süresine, mevsime, hava durumuna ve gidilecek yere göre uygun olacak şekilde seçilmelidir).

Kişisel: Kişisel bakım malzemelerinizi unutmayın. Etkinliğe göre Diş fırçası, macunu, koruyucu kremler, parfüm, hijyen ürünleri gibi. Bunlar dışında şarj cihazlarınızı unutmayın.

Doğa Etkinlikleri Sportif Faaliyettir.
Sportif Faaliyetler için günlük kıyafetler uygun değildir.

Etkinlik kaydımı iptal etme hakkım var mı?

Her etkinliğin bir iptal süresi vardır ve bu süre etkinliğe katılmak istediğinizde onay butonunun üstünde belirtilmektedir. Ayrıca etkinlik katılımını sağladığınızda gelen bilgilendirme e-postasında iptal süresi belirtilmektedir.
İptal süresi içerisinde iptali yapılmayan ve katılım sağlanmayan etkinliğin ücreti sistem tarafından katılımcıya yansıtılır. Bu bilgiler etkinliğe katılmak istediğinizde onay formunda yazılmaktadır.

Etkinliklerde kalan 0 (sıfır) kişi olarak görünüyor, bu ne anlama geliyor?

Etkinlikte yer kalmadığını gösterir.
Etkinliklerimiz de katılımcı sayısı araç koltuk sayılarına göre sayı belirleniyor. Etkinliklerde yer kalmadıysa yedek olarak kayıt olabilirsiniz. İptaller oldukça sistem sırası ile yedekleri asil listeye almaktadır.
Yedekten asil listeye geçen kişilere sistem e-posta ile asil listeye geçişini bilgilendirmektedir.

Etkinlik doluydu yedek olarak katıldım. Sıra bana gelir mi?

Günübirlik etkinliklerde, etkinlik gününden önce sürekli giriş çıkışlar olabilmektedir. Yedek listeye katılarak iptal süresi içerisinde son güne kadar bekleyip etkinliğe katılırım diye plan yapmalısınız. Aynı zamanda planınızı bana sıra gelmeyebilir diye düşünerek diğer etkinliklerimize kayıt olabilirsiniz. Alternatif olarak diğer etkinlik gruplarına da bakıp yedek plan yapabilirsiniz. Önerdiğimiz diğer etkinlik gruplarına web sayfamızda yer verdik, ayrıca web siteleri linklerini paylaştık incelemek için linklere tıklayıp sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
Kaporalı etkinliklerde durum daha farklı olduğu için, etkinlik sorumlusundan tahmin alabilirsiniz.

Katılım listesinde olduğum bir etkinliğe gelmedim, bakiye yazılmış bu ne anlama geliyor?

Trekistanbul açmış olduğu etkinliklerini katılımcılar arasında maliyeti paylaştırarak yapmaktadır.
Araçlı her bir etkinlikte sizin adınıza bir koltuk ayırttırılır. Katıldığınız fakat gitmediğiniz bir etkinliğin koltuk ücretini ise Trekistanbul ödemek zorunda kalır. Ayrıca etkinlik içerisinde bildirilen diğer ödenmesi gereken maliyetleri de Trekistanbul ödemek zorunda kalır. Bu nedenle etkinliğin ücreti bakiye olarak hesabınıza yansıtılır. Bu maliyet ücretini ödemekle yükümlü olunduğunuzu hatırlatırız. Ayrıca ödeme yapana kadar da başka bir etkinliğe katılamazsınız.
Ödeme yapmak için grup lideri/etkinlik sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.

Konaklamalı etkinlik için kapora yatırdım. Etkinliğe katılamayacağım kapora iade edilir mi?

Kapora iade koşulları: Katılımın iptal edilmesi halinde kaparo iade edilmeyecektir. Ancak iptal eden katılımcının yerine yedeklerden katılımın kesinleşmesi (yedek olması değil, yedek katılımcının etkinliğe katılması) durumunda kaparo iade edilecektir.
Kapora iade Süresi: İade koşuluna uyan kaporalar etkinliğin tamamlanmasından sonra bir hafta içinde iade edilir.
Bu kararlar; konaklamalı etkinliklerde iptallerden dolayı diğer katılımcıların (maliyet paylaşımında artış olmaması) ve Trekistanbul’un maddi olarak kayba uğramaması için zorunlu alınmıştır. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Şifremi unuttum ne yapabilirim?

Sitede giriş yaptığınız yerde şifremi unuttum kısmı bulunmaktadır. Şifremi unuttum kısmındaki işlemleri yaparak şifrenizi sıfırlayıp/değiştirebilirsiniz.

Web sayfasına kayıt oldum fakat doğrulama e-postası gelmedi ne yapabilirim?

Eğer gelen kutusunda e-postayı göremiyorsanız lütfen gereksiz (junk-spam) posta kutusuna bakınız. E-posta bu kısımlara gelmiş ise bundan sonra Trekistanbul maillerinin gelen kutusuna düşmesi için e-postayı gereksiz (junk-spam) değil” olarak işaretleyiniz.

Puanlar ne işe yarıyor?

Katılımcılarımız her etkinlik katılımına 10 puan ve etkinlik sayfasında parkur bilgisindeki km. sayısı kadar da yürüyüş puanı almaktadır (örnek; 18km. = 18 puan).
İptallerde 20 ceza puanı katılımcının hesabından düşülür.
Puanlar, özel etkinliklere katılma hakkı verir ve bazı promosyon hediyeler kazandırır.